A bajnoki siker kapujában Rosberg – lesz-e döntés Interlagosban?

írta: M4Sport
2016. november 09. 08:49
FOTÓ: ©xpbimages.com

A hétvégén bajnokot avathat a Forma–1: Nico Rosberg már Brazíliában felérhet a csúcsra. Lewis Hamilton az interlagosi átkának megtörésével próbál tenni ez ellen. Elmondjuk, mi kell a hétvégi döntéshez.

Mostantól már a saját kezében van a sorsa. Nico Rosberg idei 10. győzelmével Lewis Hamilton eredményétől függetlenül bebiztosíthatja élete első F1-es bajnoki címét. Ahhoz, hogy Brazíliában behozhatatlan előnyre tegyen szert, jelenlegi 19 pontos előnyét legalább 7 egységgel növelnie kell, azaz ennyivel több pontot kell szeretnie Lewis Hamiltonnál. Ha nem nyer, végső sikeréhez az is kell, hogy csapattársa leszoruljon a dobogóról – ilyesmit idén eddig mindössze két alkalommal, Kínában és Azerbajdzsánban láthattunk.

A statisztika Rosberg mellett szól. A német az előző két Brazil Nagydíjon a pole pozíciót és a győzelmet is megszerezte, ráadásul amióta Hamilton a csapattársa (2013), a britnek még sem az időmérő edzésen, sem a versenyen nem sikerült legyőznie őt.

Nem jó ómen Hamilton számára, hogy Interlagosban valóságos átok ül rajta. A brit eddigi pályafutása során összesen 23 különböző helyszínen nyert már, Bakut leszámítva (ahol idén először rendeztek versenyt) pedig minden aktuális versenypályán volt már első – kivéve Interlagost. Nyeretlensége már példaképéén, Ayrton Sennáén is túltesz. A brazilnak csak 8. nekifutásra jött össze hőn áhított hazai sikere (ő két helyszínen próbálkozott), míg Hamilton eddig összesen 9 alkalommal versenyzett Interlagosban, és még a dobogón is csak három alkalommal állt.

6 top 10 7

Hamilton eddig csak 26 körön keresztül állt az élen ezen a pályán. Csak összevetésképp: a vonatkozó statisztikát az aktuális mezőnyből Felipe Massa 183 fordulóval vezeti.

Hamilton 2007-ben a második helyről rajtolt, de már az első körben hibázott, és ezzel visszaesett 8.-nak. Aztán egy váltóprobléma miatt még reménytelenebb helyzetbe került. Elbukta a bajnoki címet. 2008-ban elegendő volt számára egy 5. hely a végső sikerhez, ám csapatával talán túlságosan is a biztonságra játszott azon a hétvégén, és majdnem ismét elvesztette a bajnokságot. Az esős időben az utolsó pillanatban szerezte meg az 5. pozíciót és élete első bajnoki címét. 2009-ben kimondottan jól versenyzett, a 17. helyről egészen a 3.-ra kapaszkodott fel az esővel is tarkított versenyen.

A legnagyobb esélye talán 2012-ben nyílt a győzelemre, ám a sokáig vezető Nico Hülkenberg hibájának ő is áldozatául esett. 2014-ben egy boxkiállás előtt megpördült a hosszú egyenes végén, miközben éppen esélye nyílt arra, hogy Nico Rosberg elé kerülve megszerezze a győzelmet. „Az előző két versenyen Nico rendkívül gyors volt. Tavaly viszont nagyon szoros volt, ha jól emlékszem hét század volt a különbség az időmérőn, úgy hogy gond volt a felfelé váltással az emelkedőn. Ki tudja, talán harmadszor szerencsém lesz” – nyilatkozta pechszériájáról Mexikóban.

Azért nem minden szól Hamilton ellen a hétvége előtt. A brit az előző két versenyen lehengerlő teljesítményt nyújtott, és esélyt sem adott Rosbergnek, aki Mexikóban ráadásul a gumikezeléssel is küszködött.

A mostani hétvége előtt a kérdés tehát az, vajon melyik Mercedes-versenyző sorozata folytatódik.

Nico Rosberg, Lewis Hamilton

Ezt mondják a versenyzők:

Nico Rosberg: „Mexikó nem volt ideális, mivel – mint mindig –, ezúttal is nyerni mentem oda, de Lewis kicsit gyorsabb volt nálam egész hétvégén. Ezt olykor el kell fogadni, és meg kell elégedned a saját munkáddal. A hozzáállásomon nem változtatok, úgy kell folytatnom, ahogy a legjobb teljesítményt tudom kihozni magamból, vagyis továbbra is a győzelemére hajtok. Még két verseny van hátra, és ebben a sportágban bármi megtörténhet, szóval minden energiámat arra összpontosítom, amit befolyásolni tudok. Sao Paulóban jó formát mutattam eddig, általában izgalmasak az ottani versenyek. Már nagyon várom nagy csatát.”

Lewis Hamilton: „Elégedett vagyok az elmúlt két versenyen mutatott formámmal. Mindenki keményen dolgozott, és az autó is hibátlan volt. A tempóm egész évben megvan, csak nem mindig volt lehetőségem kiaknázni ezt. A bajnokságban szokatlan helyzetben vagyok, hiszen úgy harcolok, hogy azt sem tudom, hogy elérhetem-e a célt. Az egyik végkifejlet fájó lenne, a másik viszont nagy eredmény. F1-es pályafutásom kezdete óta már láttam olyat, hogy még az utolsó pillanatban is minden megváltozott, szóval a végsőkig küzdeni fogok. Még sosem nyertem Brazíliában, de ezen a hétvégén változtatni akarok ezen.”