Vettelé 2016 utolsó szabadedzése – a Mercedesek a 4-5. helyen

F1 banner 2017
írta: M4Sport
2016. november 26. 12:01
FOTÓ: ©xpbimages.com

Sebastian Vettel elsőségét hozta az év utolsó szabadedzése Abu-Dzabiban. A Mercedes két bajnokesélyesét Max Verstappen és Kimi Räikkönen a legjobb háromból is kiszorította. A gyorsabb Ezüstnyíl továbbra is Lewis Hamiltoné.

A 2016-os szezon utolsó szabadedzésére került sor délután Abu-Dzabiban. A hétvége szempontjából persze nem ez az egy óra tekinthető a legmeghatározóbbnak, hiszen miközben az időmérő edzés és a verseny is sötétedéskor rajtol, a magyar szempontból délelőtti körözés még napsütésben, és a gumik működése szempontjából meghatározóan melegebb körülmények között zajlott.

Az első mért kör Danyiil Kvjat neve mellé került, akinek bőven volt mit pótolnia a Toro Rossóval. Pénteki két defektje után a csapat – részben az FIA nyomására – Carlos Sainzot sem engedte tesztelni a második edzésen, mivel a gumihibákért az autójukkal kapcsolatos probléma volt a felelős. Azóta kiderült, vélhetően a felni túlmelegedése okozott gondot, amit a fék egy részének súrlódása idézett elő. Kvjat mindenesetre eleinte cseppet sem volt elégedett a fékekkel: erős vibrációra panaszkodott a féktávokon, később nagy blokkolást is láthattunk tőle – míg Sainznak egy megpördülése is volt később.

Az első versenyképes körök csak úgy 10 perc elteltével következtek. Az élmezőnyből Max Verstappen a pénteken még a legtöbbek által mellőzött szuperlágy gumikkal kezdte a munkát, s futott egy 1:42,461 másodperces időt. Daniel Ricciardo 0,1-del maradt el tőle ugyanezen típuson. Választásuk nem véletlen: a versenyzők jó része csak kevés piros jelölésű gumit igényelt a Pirellitől, s a jelek szerint ezeket is a kevésbé mérvadó edzésen használják.

A két Mercedes is ezen keverékkel hajtott ki először. Lewis Hamilton és Nico Rosberg első körei között jó fél másodperc volt a differencia – a brit az első helyre, csapattársa csak a két Red Bull mögé lépett fel.

Hamilton 20 perc elteltével nem éppen megnyugtató hírről számolt be mérnökeinek: „Erőt veszítek, nézzétek meg!” – mondta. Versenymérnöke megnyugtatta, csak motorja kapcsolt váratlanul töltő módba. A brit autóját átvizsgálták visszatérése után, és megállapították, minden rendben van vele.

A Ferrari eközben más utat választott, mint a többiek. Sebastian Vettel riválisaival ellentétben az ultralágy gumin futotta első gyorskörét, ám azokon csak 0,1 másodperccel volt gyorsabb Hamiltonnál. Kimi Räikkönen első gyorskörében a 3. kanyarnál kicsit szélesre futott, így egy pillanatra el kellett vennie a lábát a gázról. Második nekifutásra viszont közel 3 tizedet adott csapattársának, és 1:41,700-as idővel lépett fel az első helyre.

Az edzés feléhez érkezve aztán már a Red Bull is a lila gumikon támadott: Daniel Ricciardo feljött másodiknak. Max Verstappen viszont kivárt a lilagumis körével. Räikkönent és Ricciardót ekkor Vettel, Hamilton, Rosberg, Verstappen, Bottas, Massa, Hülkenberg és Button követték a sorban.

A Force India német versenyzője mindazonáltal késésben volt: Alfonso Celis pénteki szereplése miatt pénteken csak egy szabadedzést teljesített, ezúttal pedig autója elhúzódó szerelése miatt az edzése felét elvesztegette. De nem ő volt az egyetlen: lázas munka folyt a Haas garázsában is; míg a fékekkel és felnikkel bajlódó Toro Rossónál egyre komolyabbnak tűnt a baj. Kvjat és Sainz gyakorlatilag nem is foglalkozhatott beállítási munkálatokkal, és még a 20. helytől is másodpercekkel elmaradva szégyenkeztek a tabella legalján.

20 perccel a leintés előtt a két Mercedes is valódi időmérő-szimulációba kezdett. Előbb Rosberg teljesítette körét, aztán Hamilton – a sorrend azonban pont fordítva alakult közöttük. A brit 0,103 másodperccel volt gyorsabb csapattársánál, akinek a jelek szerint továbbra is kapaszkodnia kell, ha tartani akarja vele a lépést.

Volt viszont még gyorsabb versenyző is a pályán. Vettel 10 perccel a vége előtt a hétvége addigi legjobb idejével, 1:40,775 másodperces körrel előzte meg a két Mercedest friss ultralágy abroncsain, jelezve, a Ferrari nem hagyja, hogy csak a Red Bullt tekintsék esélyesnek arra, hogy megnehezítse a bajnokesélyesek dolgát.

Max Verstappen az utolsó 5 percig várt első ultralágyas körével, mely a második helyre volt elegendő. Vetteltől 0,137 másodpercet kapott, ám ő is megelőzte Hamiltonékat. Räikkönen további 0,1-del lassabb körrel sorolt be a holland mögé, miközben Hamilton arra kérte csapatát, ellenőrizzék a fékjeit, mert folyamatosan bajlódik velük.

Javítani már sem a brit, sem Rosberg nem tudott az utolsó percekben, ám nem vennénk mérget arra, hogy nem fogták vissza magukat az időmérőre tartalékolva… Vettel mindenesetre egy első hellyel zárta az év legutolsó szabadedzését, s bizakodva várhatja a folytatást.

Még kétszer csap össze a mezőny ebben az évben, de mindkétszer tétre megy már a játék! A magyar idő szerint 14 órakor kezdődő időmérő edzés az év utolsó versenyének rajtsorrendjéről dönt.